Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

PFRON dofinansuje zakup samochodów dla niepełnosprawnych w Prudniku i Głogówku. W całym województwie takich aut będzie kilkanaście

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Głogówku w czasie tegorocznych Dni Godności na spotkaniu z burmistrzem Piotrem Bujakiem.
Uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Głogówku w czasie tegorocznych Dni Godności na spotkaniu z burmistrzem Piotrem Bujakiem. SOSW w Głogówku
Do powiatu prudnickiego trafią dwa busy przeznaczone do przewozu osób niepełnosprawnych do placówek rehabilitacji. W całym województwie opolskim PFRON dofinansuje w tym roku zakup kilkunastu takich pojazdów.

Po 135 tysięcy złotych trafi do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Głogówku oraz do Konwentu O.O. Bonifratrów w Prudniku, który od dwóch lat prowadzi w tym mieście Warsztaty Terapii Zajęciowej. Korzysta z nich 50 osób, w tym pięć poruszających się na wózkach inwalidzkich. Codziennie są dowożeni na zajęcia i odwożeni do domów.

- Do tej pory nie mieliśmy samochodu do przewozu ludzi na wózkach i to był kłopot – mówi brat Szymon, przeor prudnickich Bonifratrów. - Musieliśmy ich przenosić na fotele w aucie, potem znów na wózek. Teraz będzie łatwiej i wygodniej dla pracowników i samych niepełnosprawnych. Możemy też pomyśleć o przyjęciu kolejnych osób niepełnosprawnych na wózkach, bo chętni są. Część naszych podopiecznych do tej pory siedziała w domu. Nie korzystali z takich form rehabilitacji, a teraz mogą się rozwijać, uczyć codziennego życia, uczestniczyć w życiu społecznym.

- Codziennie dowozimy do ośrodka 21 uczniów z sąsiednich gmin, nawet z innych powiatów. Dodatkowo w poniedziałki i piątki przewozimy osoby mieszkające w internacie ośrodka – mówi Marek Muszyński, dyrektor SOSW w Głogówku. – Dzięki dofinansowaniu wymienimy stary, leciwy samochód, który ma na liczniku 400 tysięcy kilometrów. To umożliwi uczniom komfortowy przejazd.

Coraz więcej niepełnosprawnych na Opolszczyźnie

Na terenie województwa opolskiego mieszka obecnie około 120 tysięcy osób z niepełnosprawnościami. Dokładną liczbę pokaże dopiero wynik Narodowego Spisu Powszechnego z roku 2021.

Część z tych osób nie ma przyznanego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, które umożliwia staranie się o różną pomoc. Ponieważ nasze społeczeństwo się szybko starzeje, przybywać będzie również niepełnosprawnych. Za kilkanaście lat co piąty mieszkaniec Opolszczyzny może nie mieć pełnej sprawności.

- Cały czas widzimy chęć tworzenia nowych jednostek zajmujących się rehabilitacją społeczną czy zawodową niepełnosprawnych – mówi Łukasz Żmuda, dyrektor PFRON w Opolu.

Powiat prudnicki jako ostatni na Opolszczyźnie otworzył dwa lata temu Warsztaty Terapii Zajęciowej.

Nadal w Prudniku nie ma natomiast Zakładu Aktywności Zawodowej, czyli instytucji, która rehabilituje zawodowo. Pozwala niepełnosprawnych zarabiać, pracować, a jednocześnie wytwarzać coś potrzebnego w społeczeństwie. Bonifratrzy wraz z władzami powiatu zastanawiają się nad powołaniem takiego miejsca.

- Będziemy omawiać tę inicjatywę. To byłaby szósta taka placówka w województwie opolskim – mówi dyrektor Łukasz Żmuda. - Jeśli wszystkie wymogi zostaną spełnione, to środki finansowe na funkcjonowanie ZAZ są przyznawane automatycznie My będziemy jedynie pilnowali, aby wszystko było dopięte na ostatni guzik.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na prudnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto