Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mali uchodźcy zostawili na Ukrainie oboje rodziców. Sądy ustanawiają dla nich opieknów tymczasowych

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Osrodek Wypoczynkowy Banderoza Głuchołazy
Znaczna część ukraińskich dzieci uciekła do Polski bez rodziców, pod opieką kogoś z rodziny. Polskie sądy muszą regulować tymczasową opiekę nad nimi.

Ośrodek Pomocy Społecznej w Prudniku nadzoruje już 15 opiekunów tymczasowych, ustanowionych przez miejscowy sąd rejonowy.

Chodzi o dzieci, których rodzice zostali na Ukrainie, walczą na wojnie, a one przyjechały do Polski pod opieką np. babci.

- Mamy też kobietę, która przywiozła do nas dzieci swojej siostry – mówi Ewa Pawlinów, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Prudniku. - Do tej chwili nie widzę żadnych nieprawidłowości. Wszyscy opiekunowie są zaangażowani całym sercem w pieczę nad dziećmi. Wszyscy mieszkają w ośrodkach dla uchodźców, ale także u polskich rodzin – mówi dyrektor Ewa Pawlinów.

Specjalna ustawa o pomocy uchodźcom wojennym z Ukrainy przewidziała specjalną, szybką ścieżkę regulowania prawnej opieki nad dziećmi z Ukrainy, których rodzice zostali za granicą lub zaginęli.

Jeśli przyjechali do Polski pod opiekują innych członków rodziny, to oni mogą złożyć do sądu wniosek o ustanowienie ich opiekunem tymczasowym.

Jeśli takich faktycznych opiekunów nie ma, z wnioskiem występuje pomoc społeczna, policja, Straż Graniczna. Kandydata na polskiego opiekuna tymczasowego wskazuje miejscowy OPS.

Może to być pracownik socjalny lub inna osoba godna zaufania. Sąd ma trzy dni na rozpatrzenie takiego wniosku, a jest ich ostatnio coraz więcej.

- Wydaliśmy dotychczas 10 postanowień o ustanowieniu opiekuna tymczasowego. 6 wniosków czeka na rozpoznanie – mówi sędzia Mariusz Ulman, wiceprezes Sądu Rejonowego w Nysie. - Dwie sprawy przekazaliśmy do Sądu Rejonowego w Prudniku, który był właściwy terytorialnie do ich rozpatrzenia, ale od razu przefaksowaliśmy im wnioski, żeby nie musieli czekać na prawomocność orzeczenia o przekazaniu. Na razie dzieciaki mają w większości swoje ciocie, babcie czy wujków. Spoza rodziny jest dwóch opiekunów, w tym jedna Polka.

Ustanowienie opiekuna tymczasowego ma dla uchodźców praktyczne znaczenie. Tylko opiekun ustanowiony sądownie będzie się mógł starać o wypłatę zasiłków rodzinnych na dziecko, w tym polskiego 500 Plus.

Opiekun faktyczny może występować wyłącznie o jednorazową pomoc dla uchodźców wysokości 300 zł. Opiekun prawny może też decydować o edukacji dziecka czy jego leczeniu.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Mali uchodźcy zostawili na Ukrainie oboje rodziców. Sądy ustanawiają dla nich opieknów tymczasowych - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na prudnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto