Głogówek. Biskup Andrzej Czaja wyświęcił na księdza diakona Dariusza Karbowskiego

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Nowy kapłan diecezji opolskiej Dariusz Karbowski ma 55 lat. Pochodzi z parafii św. Anny w Grabowie Kościerskim (diecezja pelplińska). W wieku 48 lat wstąpił do Ogólnopolskiego Seminarium dla Starszych Kandydatów do Kapłaństwa w Krakowie. Rok temu na jego prośbę bp Andrzej Czaja przyjął go do diecezji opolskiej i skierował na praktykę do Głogówka. W sierpniu ubiegłego roku – także w Głogówku z rąk bpa Pawła Stobrawy - przyjął święcenia diakonatu i w tej funkcji posługiwał jako diakon w tamtejszej parafii.

- Jezus odszedł do nieba – mówił w kazaniu bp Andrzej Czaja – nawiązując do niedzielnej uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego – ale jednocześnie jest z nami przez wszystkie dni aż do skończenia świata. Jest obecny i działa. Apostołowie nie zawiedli się na Panu. Nie zostawił ich samymi z misją zbawiania rodzaju ludzkiego. Drogi Dariuszu, tak jak nie zawiedli się Apostołowie i Ty się nie zawiedziesz. Chrystus uzdolnił Cię do władzy kapłańskiej. Będziesz nauczać, uświęcać lud chrześcijański i kierować nim. Pamiętaj, na Jezusa, co ci uczynił, tu dziś i w całym życiu. Pamiętaj, że o skuteczności naszego działania decyduje tylko On. Dlatego trzeba stać przed Nim i Jemu służyć. Nie inaczej.

Na początku święceń kandydat zobowiązał się do głoszenia Ewangelii, sprawowania Eucharystii, przyrzekł modlić się za lud oraz poświęcać się Bogu za zbawienie ludzi. Złożył też na ręce biskupa przyrzeczenie czci i posłuszeństwa, wkładając ręce w jego otwarte dłonie.

W czasie litanii do wszystkich świętych kandydat do kapłaństwa modlił się, leżąc na posadzce kościoła. Gest ten oznacza całkowite poświęcenie się Bogu. Po litanii biskup w milczeniu nałożył ręce na jego głowę. Cisza towarzysząca temu gestowi oznacza, iż to sam Bóg dokonuje konsekracji. Po biskupie ręce na głowę nowo wyświęcanego włożyli wszyscy obecni w kościele księża.

Następnie biskup opolski odśpiewał modlitwę święceń, która dopełnia obrzęd.

Wyświęcony już ksiądz ubrał z pomocą głogóweckiego proboszcza, ks. Ryszarda Kindera ornat a następnie biskup namaścił jego dłonie olejem krzyżma. Na koniec ks. Dariusz przyjął z rąk biskupa patenę z chlebem i kielich z winem i wodą. To znak, że odtąd będzie sprawować Eucharystię. Na zakończenie liturgii święceń biskup - a po nim obecni kapłani - przekazał nowo wyświęconemu księdzu znak pokoju.

Ks. Dariusz Karbowski ukończył teologię na KUL, ekonomię i zarządzanie na Politechnice Gdańskiej oraz uzyskał tzw. licencjat rzymski z historii Kościoła na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Przed rozpoczęciem przygotowania do kapłaństwa był Wojewódzkim Inspektorem Kontroli Zakładów w Gdańsku.

Religia i etyka w szkole. Kto ma kształcić nauczycieli etyki?

Wideo

Materiał oryginalny: Głogówek. Biskup Andrzej Czaja wyświęcił na księdza diakona Dariusza Karbowskiego - Nowa Trybuna Opolska

Dodaj ogłoszenie