Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

XXVII Pielgrzymka Narodów 2023. Polacy, Czesi i Niemcy od 27 lat modlą się wspólnie w Zlatych Horach. W tym roku był biskup z Ukrainy

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
27. Pielgrzymka Narodów do Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Zlatych Horach zgromadziła wiernych z Polski, Czech i Niemiec.
27. Pielgrzymka Narodów do Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Zlatych Horach zgromadziła wiernych z Polski, Czech i Niemiec. Marcin Żukowski
Pielgrzymka narodów to coroczne wydarzenie religijne gromadzące wiernych Polaków, Czechów i Niemców. Każdego roku kilkuset pątników odwiedza górskie sanktuarium maryjne, zwane popularnie "Maria hilf" lub "Panna Maria Pomocna". W 2023 roku pielgrzymom towarzyszyło aż trzech biskupów, w tym duchowny z Ukrainy. Kazanie wygłosił bp Rudolf Pierskała przypominając najważniejsze cechy Kościoła katolickiego.

Od 27 lat pielgrzymi z Polski, Czech i Niemiec spotykają się w sanktuarium Maryi Wspomożycielki Wiernych położonym na zboczach Góry Poprzecznej niedaleko Zlatych Hor. Tegoroczne spotkanie trzech narodów zorganizowano w sobotę 16 września.

W tym roku pątnikom towarzyszyli trzej biskupi: biskup diecezjalny ostrawsko-opawski Martin David, biskup pomocniczy diecezji opolskiej Rudolf Pierskała oraz biskup pomocniczy diecezji kijowsko-żytomierskiej Oleksandr Jazłowiecki.

- Mamy już tutaj drugi rok flagę ukraińską. Chcemy tym okazać, że pamiętamy o całym narodzie ukraińskim. Prosimy o pokój w Europie i na Ukrainie. Tę intencję również chcemy zanieść dziś do Pana Boga i Matki Bożej – mówił witając pątników ks. Mariusz Jończyk, rektor sanktuarium.

Mottem tegorocznej pielgrzymki narodów były słowa z ewangelii św. Jana „Wytrwajcie w mojej miłości” (J 15, 9-17)

- Każdy z nas jest odpowiedzialny za to, aby być nosicielem braterstwa i pokoju gdziekolwiek jesteśmy. O to chcemy tutaj, u Maryi Wspomożycielki, prosić – mówił ordynariusz ostrawsko-opawski.

Czeski biskup wskazał również, że jedną z intencji pielgrzymki jest proszenie o przebłaganie za czas, gdy relacje między narodami czeskim, niemieckim i polskim nie były braterskie - Gdy były przepełnione grzechem – powiedział.

Poszczególne elementy Mszy świętej wygłaszano w jednym czterech języków: polskim, czeskim, niemieckim i łacinie.

Kościół - jeden, święty, powszechny i apostolski

Kazanie wygłosił bp Rudolf Pierskała. Przypomniał, że Kościół tworzył się na Golgocie pod krzyżem umierającego Chrystusa. Wskazał też, że Kościół jest dla wierzących domem, do którego wracają, gdy zastają w nim miłość wzajemną i dobroć. Zwrócił także uwagę, że wierni zobowiązani są do misyjności.

- Obudźcie w sobie ducha misyjnego – zachęcał kapłan. – tym, którzy nie przychodzą na niedzielną Mszę świętą, mówcie: „bracie, siostro, przyjdź do kościoła, zanim cię przyniosą”.

Biskup zwrócił w nim uwagę na cztery przymioty Kościoła, który jest jeden, święty, powszechny i apostolski. Kapłan przypominał, jak należy rozumieć te słowa.

Wskazał, że dobrym przykładem jedności kościoła jest pielgrzymka narodów, podczas której ludzie posługujący się różnymi językami są połączeni wiarą w jednego Chrystusa.

W odniesieniu do świętości biskup Pierskała powiedział, że każdy z nas jest powołany do świętości w miejscu, w którym się znajduje – jako pracownik, pracodawca, małżonek, rodzic, dziadek.

- Droga do świętości jest bardzo prosta – przekonywał biskup. – Droga do świętości zaczyna się od cichego zamykania drzwi. Jak ktoś jest zdenerwowany to nieraz trzaska drzwiami, żeby pokazać swoje oburzenie. Cicho zamykać drzwi to nie jest czasem proste, ale od tego zaczyna się świętość. W domu, pracy, szkole. To wymaga opanowania i myślenia o bliźnim.

Powszechność Kościoła to trzecia jego cecha – powszechny, bo za wszystkich ludzi umarł Pan Jezus, dlatego porównywany jest do matki – tłumaczył biskup.

- O Matce mówi się dobrze, matkę się szanuje, kocha, broni. Taką relację powinniśmy mieć też do Kościoła – mówił bp Rudolf.

Kościół jest też apostolski, ponieważ – jak mówił biskup – Pan Jezus uczynił jego fundamentem apostołów i ich następców głoszących dobra nowinę i sprawujących sakramenty.

- Ciągle aktualne jest wezwanie Jezusa: żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało. Proście Pana żniwa, aby posłał robotników na żniwo swoje. Doświadczamy tego nie tylko w Kościele w Czechach, ale także u nas, w Polsce, na Śląsku. DO naszego seminarium w Opolu zgłosiło się na pierwszy rok tylko dwóch. Przed 12 laty w seminarium było 147 kleryków, a dzisiaj 29. Dlatego wzywam was, drodzy pielgrzymi, do modlitwy o powołania kapłańskie, zakonne, misyjne.

Panna Maria Pomocna - Maria hilf - Maryja Wspomożycielka w Zlatych Horach

Sanktuarium maryjne na zboczach Góry Poprzecznej (Pricny Vrch) powstało w 1718 roku. Do II wojny światowej rocznie przybywało tam około 100 tys. wiernych. W latach 70. minionego wieku z polecenia władz komunistycznych kościół i okoliczne kapliczki zrównano z ziemią. W 2025 roku sanktuarium będzie obchodziło 30-lecie odbudowy.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na prudnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto