W co inwestuje fundusze unijne powiat prudnicki?

Materiał informacyjny Punktu EUROPE DIRECT Opole
Samorząd Powiatu Prudnickiego nie marnuje szansy na pozyskanie zewnętrznych środków finansowych. Wykorzystanie funduszy z budżetu Unii Europejskiej w poprzednich latach pozwoliło na remonty istniejącej infrastruktury i działalność inwestycyjną oraz rozwojową. Ostatnie projekty to wsparcie środkami unijnymi lokalnego biznesu, edukacja młodzieży i rozwijanie talentów społeczności lokalnej.

Obcowanie z przyrodą i edukacja

Przykładem bardzo ciekawego działania, z pogranicza ekologii i edukacji jest, nagrodzony w konkursie „Modernizacja Roku”, projekt dotyczący ochrony bioróżnorodności. Pomysłem władz Powiatu było powstanie „centrum ochrony różnorodności biologicznej” na terenie Zespołu Szkół Rolniczych w Prudniku, w oparciu o zagrożone wyginięciem pszczoły i rośliny miododajne. Na centrum zaaranżowano część pomieszczeń piwnicy budynku szkoły oraz pobliski park. Innowacyjne, w skali kraju, sale symulacji edukacyjnej zostały wyposażone w niezbędny sprzęt multimedialny oraz meble, przyrządy laboratoryjne, tablice interaktywne, eksponaty. Są tu także urządzenia do pozyskiwania miodu.

W uporządkowanym parku za szkołą zasadzono rośliny miododajne i kolejne drzewa oraz utworzono ekologiczne ścieżki i alejki z tablicami informacyjnymi, urządzeniami edukacyjnymi i ławkami. Dla aktywnych pojawiły się też stojaki na rowery. Od podstaw stworzono pszczelą pasiekę. Park jest teraz nie tylko miejscem wypoczynku, ale również zdobywania wiedzy. Na wyobraźnię odwiedzających działa m.in. schemat mrowiska i domek dla owadów. Miejsce służy nie tylko uczniom pobliskich szkół, ale także uczestnikom wyjazdów kolonijnych, grupom turystycznym, seniorom spędzającym aktywnie czas i okolicznym mieszkańcom. Infrastruktura nie posiada barier architektonicznych.

Przeprowadzone działania wpływają na świadomość mieszkańców w zakresie ekologii, ochrony przyrody i wpływu owadów na środowisko. Istotnym walorem edukacyjnym jest nauka poprzez obcowanie z przyrodą, a także zajęcia prowadzone przez lokalnych pszczelarzy, dzięki którym każdy może poznać tajniki ich pracy. Zadaniem interaktywnego centrum pszczelarstwa jest pobudzenie ciekawości młodych ludzi i zachęcenie ich do dalszego pogłębiania wiedzy na temat pszczół i ich pożytecznego wpływu na otaczający nas świat. Przebywanie w pasiece oswaja z owadami, uczy szacunku do nich oraz tego, że przez odpowiednie podejście, obcowanie z nimi jest bezpieczne. Zajęcia w pasiece ugruntowują poczucie, że pszczoła miodna, to niezwykle wartościowy i ważny gatunek.

Projekt, dotyczący ochrony bioróżnorodności, realizowany był przez Powiat Prudnicki w partnerstwie z Nysą, Powiatem Głubczyckim oraz gminami: Paczków, Otmuchów. Jego wartość dla Samorządu Powiatu Prudnickiego to ponad milion złotych, a dofinansowanie ze środków unijnych wyniosło ponad 820 tyś. zł.

„Sieć Inkubatorów Przedsiębiorczości Szkolnej”

Projekt pod tą nazwą został zrealizowany w partnerstwie transgranicznym, dofinansowanym z programu INTERREG Va, a jego istotnym elementem była przebudowa, modernizacja i zmiana sposobu użytkowania istniejącego budynku, przeznaczonego wcześniej do celów gospodarczych, w Inkubator Przedsiębiorczości Szkolnej. Samorząd Powiatu Prudnickiego oddał ten nowoczesny obiekt do użytku w roku 2021 i z pomocą środków unijnych wyposażył go w pracownię komputerową, sale warsztatowe (fryzjersko-kosmetyczne), biura oraz przestrzeń do zajęć z metaloplastyki.

W ramach długofalowej strategii skupiono się na wspieraniu biznesu i przedsiębiorczości poprzez stworzenie wspólnego, innowacyjnego programu kształcenia. Zaplanowano też uczestnictwo w targach międzynarodowych, wykłady motywacyjne i warsztaty, a także obóz przedsiębiorczości. W Inkubatorze odbywają się teraz zajęcia z technik fryzjerskich z podstawami kosmetologii, tworzenia materiałów reklamowych, prac ręcznych, obsługi drukarek 3D. W integracji transgranicznej pomagają również liczne wyjazdy studyjne dla kadry pedagogicznej oraz dzieci i młodzieży, a także udział w targach branżowych, zarówno na terenie Polski, jak i Czech.

Po stronie polskiej w projekcie biorą udział: Powiat Prudnicki, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Prudniku oraz Gmina Prudnik. Partnerami projektu po stronie czeskiej są: Średnia Przemysłowa Szkoła z Bruntala, gdzie również powstał inkubator przedsiębiorczości szkolnej oraz Miasto Bruntal. Celem projektu jest zwiększenie zatrudnienia absolwentów szkół na czesko-polskim rynku pracy poprzez systematyczny rozwój kompetencji biznesowych i wiedzy zawodowej uczniów szkół podstawowych i średnich.

Nowocześniejsze szkolnictwo zawodowe

Współpraca Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego i organu prowadzącego: Starostwa Powiatowego w Prudniku oraz Střední průmyslová škola a Obchodní akademie w Bruntálu zaowocowała projektem „Technika bez Granic”, który pozwolił na stworzenie nowoczesnej pracowni, w której uczniowie mają możliwość wkroczyć w świat nauki na miarę czwartej rewolucji przemysłowej.

Przemysł 4.0 wykorzystuje nowe technologie z dziedziny automatyzacji procesów produkcyjnych, sztucznej inteligencji technologii teleinformatycznej oraz nowe możliwości nowoczesnych maszyn charakterystycznych dla „Laboratoriów Przyszłości”. Takie warunki pozwalają uczniom na wykorzystanie zdobytej wiedzy w dalszym rozwoju zawodowym w różnych dziedzinach przemysłu.

Kryzys wywołany koronawirusem wymusił wprowadzenie szczególnych rozwiązań dotyczących realizacji projektów. Obie szkoły połączył system informatyczny, który umożliwił prowadzenie zajęć online jednocześnie w obu placówkach. W ramach projektu przeszkolono nauczycieli, zapewniono kursy językowe dla uczniów z podstaw języka polskiego i czeskiego i oswojono wirtualne środowisko nauczania. Odbyły się także warsztaty edukacyjne w Pradze, Trnavie oraz wycieczki do dużych niemieckich zakładów przemysłowych, w których wprowadzono produkcję w oparciu o koncepcję Przemysł 4.0.

Całkowita wartość projektu „Technika bez Granic” to ponad 1 mln 800 tyś. Euro, a dla Powiatu Prudnickiego to 816 tyś. Euro. Jego głównym celem było przygotowanie uczniów szkół partnerskich na zmiany, jakie czekają ich na początku czwartej rewolucji przemysłowej, poprzez poprawę jakości kształcenia, unowocześnienie oferty i dostosowanie jej do potrzeb regionalnego rynku pracy.

Powiat wspiera rozwój kultury

Obok wielu innowacyjnych działań infrastrukturalnych, Samorząd Powiatu Prudnickiego zauważył również potrzebę inwestycji w ludzi ze świata kultury i sztuki. Przykładem takich działań jest projekt pod nazwą „Młodzi Artyści Skrzydłami Współpracy”, którego celem było rozbudzenie świadomości kulturalnej mieszkańców pogranicza poprzez muzykę i popularyzację lokalnej twórczości.

Projekt promował uzdolnionych solistów i zespoły muzyczne z regionu oraz dał im możliwość dotarcia do szerszego grona odbiorców. Osobom piszącym teksty, tworzącym muzykę i wykonawcom stworzono nowe możliwości do rozwijania talentów estradowych na arenie międzynarodowej.

W ramach projektu ogłoszono konkurs, do którego mógł zgłosić się każdy, kto komponuje, pisze teksty lub śpiewa. W skład komisji konkursowej weszli znani muzycy z Polski i Czech. Nagrodą główną była możliwość nagrania swoich utworów w profesjonalnym studiu muzycznym. Podsumowaniem konkursu były dwa koncerty zorganizowane na rynku w Krnovie i w Prudnickim Ośrodku Kultury. Na estradzie zaprezentowali się wszyscy wyróżnieni artyści, a niektórzy z nich po raz pierwszy mieli kontakt ze sceną i dużą publicznością.

Wartością dodaną było transgraniczna współpraca artystów tj. możliwość bezpośredniego nawiązania trwałych relacji utalentowanych muzycznie wokalistów i zespołów z pogranicza. Efektem końcowym było wydanie dwujęzycznej płyty „Skrzydła Współpracy”, na której znalazło się 11 autorskich, premierowych utworów stworzonych przez laureatów oraz osoby wyróżnione w konkursie. Płyta jest nadal bezpłatnie dystrybuowana podczas wydarzeń organizowanych przez Samorząd Powiatu Prudnickiego. Laureaci zyskali szansę na zaistnienie na estradzie krajowej, a ich kariery nabrały rozpędu. Są teraz zapraszani na różnego typu wydarzenia artystyczne. Całkowita wartość projektu „Młodzi Artyści Skrzydłami Współpracy” to 11 959,91 Euro, a wkład ze środków unijnych to 10 165,92 Euro.

Jakie są plany powiatu prudnickiego na wykorzystanie środków unijnych w perspektywie na najbliższe lata? Powiat będzie nadal intensywnie inwestował w infrastrukturę oświatową, turystyczną czy efektywność energetyczną budynków publicznych. Będzie wspierał pieczę zastępczą i stawiał na aktywizację osób bezrobotnych. Powiatowy Urząd Pracy pozyskał już środki z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus. Najnowszy projekt przewiduje organizację staży, prac interwencyjnych, szkoleń oraz przeznaczenie pieniędzy na założenie działalności gospodarczej. Pracodawcy będą mogli również otrzymać refundację kosztów stworzenia nowych miejsc pracy. Życzymy powodzenia i satysfakcji w dobrym lokowaniu funduszy unijnych.

Zdjęcia pochodzą z archiwum Starostwa Powiatowego w Prudniku.

EUROPE DIRECT Opole jest członkiem europejskiej sieci informacyjnej zarządzanej przez Komisję Europejską. Punkty przybliżają europejskie zagadnienia mieszkańcom danego regionu, informują ich o bieżących priorytetach UE a także zachęcają do udziału w debatach na temat przyszłości UE.

Jeżeli masz pytania dotyczące polityki, programów i priorytetów UE lub jeśli chcesz się zaangażować w wydarzenia dotyczące przyszłości UE, skontaktuj się z nami!
ul. Krakowska 38,
45-075 Opole

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na prudnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto