Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prudnicki eksperyment. Ilu jest chętnych na mieszkanie za partycypację? TBS buduje nowy blok

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Archiwum UM Prudnik
Do Prudnika wraca budownictwo wielorodzinne. Budowa pierwszego bloku z partycypacją pokaże, jakie jest faktyczne zainteresowanie mieszkaniami na takich zasadach finansowych.

Pierwszy blok, budowany przez Prudnickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, powstanie przy ul. Frankla i będzie miał 16 mieszkań. Wniosek o przydział mieszkania w pierwotnym terminie do 19 września zgłosiło się 20 chętnych. Urząd przedłużył nabór do 30 września.

- Mieliśmy 5-6 telefonów z prośbami, aby przedłużyć ten termin. Doszliśmy do wniosku, że to nie będzie stanowiło większego problemu – mówi wiceburmistrz Prudnika Jarosław Szóstka.

Budynek powstaje z rządową pomocą, na nowych zasadach finansowania. Jeszcze przed podpisaniem umowy pomiędzy TBS a lokatorem i przed rozpoczęciem budowy przyszły najemca musi wpłacić partycypację czyli 30 procentowy udział własny w koszcie budowy. Koszt budowy wstępnie przyjęto na ok. 7,5 tysiąca złotych za metr kwadratowy, choć ostatecznie okaże się to po przetargu i wyborze wykonawcy. Dla mniejszych mieszkań (48 metrów) przyjęto, że partycypacja wynosi 109 tysięcy, a dla mieszkań 74-metrowych – 163 tys. To poważna kwota dla młodych małżeństw, a do takich kierowany jest program. Tym bardziej, że najemcy nie mogą wziąć kredytu hipotecznego na sfinansowanie partycypacji, bo nie są właścicielem nieruchomości. Pozostają im własne oszczędności, pomoc rodziny albo droższy kredyt komercyjny.

- Obawiamy się, że nie wszyscy chętni dokładnie zapoznali się z warunkami umowy i nie wszyscy będą gotowi wpłacić partycypację przed podpisaniem swojej umowy – komentuje wiceburmistrz Jarosław Szóstka.

Drugi ważny warunek przyznania mieszkania w nowym bloku, to „średniej wielkości” dochody. Program rządowy adresowany jest bowiem do rodzin, które nie mogą korzystać z mieszkań komunalnych, bo mają za wysokie dochody, ale też nie stać ich na kredyt hipoteczny. Średnie ubiegłoroczne dochody miesięczne dla osoby samotnej nie mogą przekraczać 4319 złotych, a dla rodziny trzyosobowej – 8351 zł. Najemcy są jednak chronieni przepisami przed nadmiernym wzrostem czynszu. Czynsz nie może przekroczyć 4 procent wartości odtworzeniowej lokali mieszkaniowych, co obecnie wynosi 20,8 zł za metr powierzchni mieszkania.

Do budowy kolejnego bloku w Prudniku na 32 lokale mieszkalne przygotowuje się także SIM Opolskie Południe, spółka z udziałem gmin i Krajowego Zarządu Mieszkaniowego. Blok powstanie na tych samych zasadach finansowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Prudnicki eksperyment. Ilu jest chętnych na mieszkanie za partycypację? TBS buduje nowy blok - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na prudnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto