Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Problem nadużywania alkoholu jest w Polsce wciąż poważny. Zaproszenie na czuwanie trzeźwościowe do Winowa. Sierpień miesiącem trzeźwości

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
Bez alkoholu można się bawić i dobrze spędzić wakacyjny urlop.
Bez alkoholu można się bawić i dobrze spędzić wakacyjny urlop. pch.vector/freepik
Wakacje i letni urlop to czas odpoczynku i okazja, aby zregenerować swoje siły, zadbać o swój rozwój, psychiczny i duchowy. W polskim Kościele sierpień jest miesiącem trzeźwości i - jak pokazują liczby - nie jest to inicjatywa bezzasadna. Problemem jest nie tylko alkohol i inne używki, ale również media i urządzenia elektroniczne. - Trzeźwe wakacje to zadbanie o swoją godność i wolność - przekonuje ks. Marcin Marsollek, diecezjalny duszpasterz trzeźwości. Kapłan zaprasza na sobotnie (12 sierpnia) czuwanie trzeźwościowe do Winowa.

Sierpień to każdego roku w polskim Kościele miesiąc trzeźwości.

- To czas szczególny, bo modlimy się o trzeźwość polskiego narodu. Bądź trzeźwy, daj dobrowolny dar abstynencji tym, którzy cierpią, a z nimi całe rodziny i niewinne dzieci. Cierpią z powodu różnych uzależnień, zniewoleń, zwłaszcza alkoholu - przekonuje ks. Marcin Marsollek, diecezjalny duszpasterz trzeźwości. - Bez alkoholu da się żyć. Każdy niespożyty alkohol to bezpieczeństwo na drodze, to jeden wypadek mniej, to mniej o jedną łzę.

Inicjatywa promocji trzeźwości ma mocne uzasadnienie. Choć może nie widać tego na co dzień, problem istnieje.

- Średnia spożycia alkoholu w Polsce jest wyższa niż średnia europejska. Według danych WHO, w Polsce na jednego mieszkańca przypadało w 2016 roku średnio 10,4 litra czystego alkoholu etylowego, co sprawia, że nasz kraj znajduje się w czołówce europejskich państw pod względem spożycia alkoholu - wskazuje diecezjalny duszpasterz trzeźwości.

Kapłan zaznacza też, że z ekspertyzy Instytutu Psychiatrii i Neurologii wynika, że średnie spożycie alkoholu na jednego mieszkańca w Polsce wynosi 9,4 litra. Gorzej jest w Warszawie, gdyż tam spożycie wynosi średnio 13,3 litra.

- Z najnowszych badań wynika także, że nadużywanie alkoholu dotyczy ponad 2,5 mln Polaków. W rodzinach z problemem alkoholowym żyje 3-4 mln osób, w tym 1,5-2 mln dzieci – wskazuje ks. Marcin Marsollek.

Dlatego sierpień to z jednej strony czas wzmożonego zabiegania o trzeźwość ludzi uzależnionych, a z drugiej – okazja do podjęcia dobrowolnego wyrzeczenie przez osoby bez takiego problemu. Takie postanowienie może być duchową ofiarą w intencji konkretnej osoby zmagającej się z nałogiem.

- Zachęcam wszystkich o dar dobrowolnej abstynencji - okresowej lub na dłuższy czas - od alkoholu, mediów, od tego wszystkiego, co ogranicza wolność i godność człowieka. Prośba dobrowolnej abstynencji skierowana jest do zdrowych ludzi. To prośba o dobrowolny dar dla tych, którzy są zniewoleni nałogami i sami już nie mogą odzyskać wolności - zachęca opolski duszpasterz trzeźwości.

W sobotę 12 sierpnia w Winowie będzie okazja do wspólnej modlitwy o trzeźwość narodu. W tamtejszym kościele odbędzie się czuwanie trzeźwościowe z modlitwą o wyzwolenie z wszelkich nałogów, zwłaszcza alkoholizmu.

Czuwanie rozpocznie o godz. 18.30 Eucharystia błagalna. Od 20.00 do 21.00 będzie adoracja Najświętszego Sakramentu z przeproszeniem za wszystkie nałogi i prośbą o dar trzeźwego życia.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na prudnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto