Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jesteśmy coraz starsi, coraz bardziej wymagający opieki. Spełnia się czarny sen demografów. Stajemy się regionem seniorów

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Przedstawienie teatralne w Domu Pomocy Społecznej w Prudniku
Przedstawienie teatralne w Domu Pomocy Społecznej w Prudniku Fot Archiwum DPS w Prudniku
Co czwarty mieszkaniec gminy Prudnik to emeryt. Tamtejsza gmina wydaje coraz więcej na wsparcie seniorów, a potrzeby będą rosły. Podobne problemy ma dużą część samorządów na Opolszczyźnie.

Według najnowszych danych gminę Prudnik zamieszkuje 24,4 tysiąca osób, a ponad 6,1 tysiąca z nich to osoby w wieku poprodukcyjnym. Czyli emeryci lub ludzie uprawnieni do emerytury, którzy jeszcze chcą pracować zawodowo. Z różnych form wsparcia opieki społecznej na razie korzysta ok. 400 osób, bo przeważają ludzie we wczesnej starości, czyli przed 75 rokiem życia.

Część seniorów wymaga jednak całodobowej opieki w Domu Pomocy Społecznej. W gminie Prudnik Ośrodek Pomocy Społecznej umieścił w ubiegłym roku różnych DPS-ach łącznie 82 osoby, o 11 osób więcej niż rok wcześniej. Zgodnie z prawem DPS pobiera 70 procent emerytury swojego podopiecznego, ok. 1 - 2 tysięcy złotych, tymczasem koszt pobytu w zależności od placówki to 5 do 5,5 tysiąca złotych. Resztę powinna pokrywać rodzina, o ile osiąga wymagany limit dochodów (obecnie to 1,8 tys. zł na osobę w rodzinie). Jeśli rodzina nie finansuje seniora, obowiązek opłacania pobytu spada na gminę.

W roku 2022 gmina Prudnik wydała na ten cel 2,8 mln złotych. Rodziny dołożyły się kwotą niecałych 200 tysięcy. W ciągu roku wydatki gminnego budżetu na ten cel wzrosły o prawie 300 tysięcy złotych.

Lepiej zostawić seniora w domu

Dużo tańszą formą wsparcia są tzw. usługi opiekuńcze, czyli skierowanie do samotnego seniora opiekunki z OPS, która pomaga zarobić zakupy, zadbać o siebie czy utrzymać mieszkanie. Takich osób było w ubiegłym roku 111, gmina Prudnik na ten cel wydała 1,5 mln złotych.

OPS w Prudniku wyliczył, że roczny koszt objęcia seniora usługami opiekuńczymi wynosi przeciętnie 12 tysięcy złotych. Średni roczny koszt pobytu seniora w DPS to dla gminy obecnie wydatek ok. 54 tysięcy.

Koszt pracy opiekunki wynosi 35 złotych za godzinę, a senior częściowo to opłaca, zależnie od swoich dochodów. Są też korzyści społeczne – starsza osoba pozostaje w swoim środowisku, w swoim mieszkaniu, wśród sąsiadów. Władze Paczkowa chcą nawet remontować mieszkania komunalne i przekształcać je na mieszkania wspomagane, dla seniorów – podopiecznych OPSu, którzy mogli by nadal mieszkać samodzielnie w swoim środowisku. To dla budżetu gminy będzie mniejszym obciążeniem, a dodatkowo na remonty takich mieszkań można zdobyć duże dofinansowanie.

Rodzino, szanuj seniora swego!

Ponieważ starzenie się społeczeństwa będzie się pogłębiać, wydatki gmin na ten cel także będą rosły. Nie tylko w Prudniku.
W wiejskiej gminie Korfantów (8 tysięcy mieszkańców) w ubiegłym roku wydano 550 tysięcy złotych na utrzymanie 15 osób mieszkających w DPS-ach. Tymczasem prawie połowa z tych pensjonariuszy ma rodzinę, która powinna łożyć na swoich krewnych, ale tego nie robi.

- W naszej gminie są osoby, które nie chcą zajmować się babcią czy dziadkiem – mówił na marcowej sesji rady burmistrz Korfantowa Janusz Wójcik. – Dopóki babcia pilnowała wnuków, gotowała, prasowała w domu, to była dobra. Kiedy się babcia położyła w łóżku, to „niech sobie ją gmina zabierze”. Rodziny zaczynają kombinować, jak się wykręcić, żeby nie płacić za pobyt babci w DPS. Niektórzy potrafią nawet pracę rzucić, żeby nie płacić za starszego. Dla budżetu gminy to może mieć potężne konsekwencje.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jesteśmy coraz starsi, coraz bardziej wymagający opieki. Spełnia się czarny sen demografów. Stajemy się regionem seniorów - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na prudnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto