Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak Czesi i Słowacy walczyli o swoją niepodległość? Zdobyli pół Syberii i dzielnie zwalczali bolszewików. Nieznana karta historii sąsiadów

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Po walkach Czeskiego Korpusu na Syberii zachowała się bardzo duża ilość fotografii
Po walkach Czeskiego Korpusu na Syberii zachowała się bardzo duża ilość fotografii Archiwum/Internet
105 lat temu przestała istnieć monarchia austro-węgierska, a na jej miejsce powstały zupełnie nowe państwa. Niepodległość wywalczyła sobie nie tylko Polska i Polacy, ale także inne narody słowiańskie. Czechosłowacja, której powstanie ogłoszono 28 października 1918 roku, też miała swoje legiony. Na dodatek dzielnie walczące z bolszewikami.

Dzielny wojak Szwejk, który nie był wcale dzielny, tylko chciał sprytnie przetrwać wojnę najedzony i napity – to literacki wzorzec czeskiego żołnierza. Czesi w swojej historii wielokrotnie zręcznie unikali wojen, ale w swoich dziejach mieli też piękne, waleczne karty walki o niepodległość.

Jedną z nich jest historia Korpusu albo Legionu Czechosłowackiego, który w 1918 i 1919 roku walczył z bolszewikami i opanował Kolej Transsyberyjską, żeby ewakuować do swojego ojczyzny 60 tysięcy rodaków.

Kiedy wybuchła I wojna światowa, Czesi o nastawieniu niepodległościowym uznali, że to okazja do wywalczenia własnego państwa, które wcześniej podlegało Monarchii Austro-Węgierskiej.

Tak jak Józef Piłsudski utworzył w 1914 roku Legiony Polskie pod zaborem austriackim, tak Czesi na terenie Rosji Carskiej i za jej zgodą zaczęli tworzyć swoje siły zbrojne, do walki z państwami Osi: Austro-Węgrami oraz Niemcami.

Wchodzili do nich między innymi dezerterzy z wojsk austriackich, w których – przypomnijmy - służył właśnie literacki Szwejk.

Już w trakcie działań wojennych oddziały były poszerzane o czeskich jeńców. W 1916 roku powołano w Rosji pułk, a potem Czechosłowacką Brygadę Strzelców, liczącą 7,5 tysiąca żołnierzy. W 1917 roku walczący na froncie z Austriakami Korpus Czeski liczył już 40 tysięcy ludzi.

Czesi przejęli Kolej Transsyberyjską

W wyniku Rewolucji Październikowej do władzy w Rosji doszli bolszewicy i Lenin, zdecydowani na zakończenie wojny z Niemcami i Austrią.

3 marca 1917 roku rząd bolszewików podpisał pokój w Brześciu i wycofał się z wojny. Tymczasem Czesi i Słowacy chcieli dalej walczyć u boku państw Ententy. Udało im się dojść do porozumienia z bolszewikami, że omijając Niemcy, ewakuują swoje oddziały z frontu w rejonie Kijowa przez Syberię do Władywostoku, a stamtąd statkami pojadą do Francji, żeby dalej walczyć na froncie zachodnim.

14 maja 1918 roku na stacji kolejowej w Czelabińsku oddziały Korpusu Czeskiego siłą odbiły jeńców czeskich i słowackich, co spowodowało, że władze bolszewickie zerwały porozumienie.

Cały kraj był ogarnięty wojną domową. W chaosie walk Korpus Czechosłowacki postanowił siłą i na własną rękę przebić się przez całą Syberię do portu we Władywostoku.

W maju 1918 roku 20 tysięcy Czechów przejęło kontrolę nad wszystkimi miastami i stacjami kolejowymi wzdłuż Kolei Transsyberyjskiej, żeby umożliwić swoim bezpieczny przejazd na wschód. Czesi i Słowacy zdobyli kilka pociągów, w tym pancerny pociąg przemianowany na „Orlik”.

Zacięcie walczyli z bolszewikami o tunele kolejowe nad jeziorem Bajkał, które wróg chciał wysadzić. Dowódca korpusu generał Jan Syrovy zamówił nawet w Japonii osobne mundury dla swoich żołnierzy.

Z Władywostoku do Pragi

Latem 1918 roku ewakuację wstrzymano, bo Korpus Czeski, liczący już 70 tysięcy ludzi, zaangażował się znów w walki nad Wołgą, po tym jak Anglicy interweniowali po stronie Białych w Rosji wysadzili desant swoich wojsk nad Morzem Czarnym.

28 października 1918 roku w Pradze ogłoszono powstanie niepodległego państwa Czechosłowacji. 11 listopada Niemcy podpisały kapitulację. Dalszy udział Czechów i Słowaków w wojnie domowej w Rosji stał się bezsensowny. Mimo to korpus nadal walczył.

Dopiero w październiku 1919 roku prezydent Czechosłowacji Thomas Masaryk podpisał rozkaz o wycofaniu oddziałów. Ewakuacja odbyła się Koleją Transsyberyjską na przełomie roku 1919 i 1920.

56 tysięcy żołnierzy czeskich i słowackich oraz 11 tysięcy cywilów zostało potem przewiezione statkami z Władywostoku do Europy Zachodniej i trafili do Czechosłowacji.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na prudnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto